Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jsem hlasoval pro vyslání našich vojáků do Afghánistánu

3. 05. 2008 9:24:33
Jsem jedním z dvanácti sociálnědemokratických poslanců, kteří hlasovali pro vyslání speciálních sil ministerstva obrany do operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. Naše hlasy pomohly vládě tuto misi prosadit. Na svůj postoj jsem nyní poměrně často tázán. Důvodů, které mne k souhlasu s vysláním vojsk vedly, je několik, zde uvádím alespoň tři, které považuji za stěžejní.

Prvním a nejdůležitějším důvodem je kontinuita české zahraniční politiky. Od začátku mise Trvalá svoboda v roce 2001 se jí česká armáda účastnila. Nejdříve poskytnutím polní nemocnice a protichemické jednotky, následně bylo rozhodnuto i o spoluúčasti na bojových akcích. Konkrétně 601. skupina speciálních sil operovala v Afghánistánu v roce 2004 a 2006, tj. za vlád ČSSD, a to v obdobném počtu a s obdobným mandátem jako nyní.

Druhým důvodem je pro mne situace v Afghánistánu samotném. Vývoj v této zemi zatím nelze označit za úspěšný. Argumentů je několik: americká administrativa věnovala více pozornosti svému dobrodružství v Iráku a skutečná protiteroristická operace v Afghanistánu byla podceněna jak materiálně, tak personálně. Svou prioritu zde nevidělo ani NATO, minimálně do summitu v Rize. Mnohé z nasazených jednotek mají od svých vlád a parlamentů stanovena omezení pro svou činnost, což samozřejmě snižuje jejich užitnou hodnotu. Situace se však mění, a to jak ve Spojených státech, tak v alianci. V NATO začíná převažovat názor, že neúspěch aliance v Afghánistánu by značně poškodil alianci samotnou a její důvěryhodnost. Postavila-li Česká republika svou bezpečnost právě na odpovědném členství v NATO, není v našem zájmu tuto organizaci jakkoliv oslabovat.

Samozřejmě by bylo jednodušší, kdyby i tato česká jednotka působila v rámci operace ISAF. Na druhou stranu, operace Trvalá svoboda probíhá v souladu s několika rezolucemi RB OSN (konkrétně 1368/2001, 1373/2001 a 1378/2001) a obě operace se navzájem doplňují. Není to tak dávno, co svou účast v této operaci prodloužilo Německo, vyslání svých jednotek zvažují Slováci. Je pravdou, že pokud by na jihu a východě země nepůsobila operace Trvalá svoboda, musely by se o stabilizaci tohoto regionu starat právě jednotky ISAF. Nasazení speciálních sil bychom se tedy stejně nevyhnuli.

Námi vyslaná jednotka speciálních sil je tím nejlepším, co česká armáda má. Během svého působení v minulých operacích v Afghánistánu si vydobyla vynikající kredit, a to jak u našich spojenců, tak zejména u místního obyvatelstva (alespoň toho, které si nepřeje návrat režimu Talibanu).

Jsem si vědom toho, že Afghánistán nemá pouze vojenské řešení. Je třeba zformulovat komplexní program rekonstrukce země. Je třeba nabídnout lidem perspektivu, připravit takové programy, které umožní Afgháncům vydělávat si na živobytí i jinak než pěstováním opia. To vše je možné minimálně za stabilizované bezpečnostní situace. A klíčovou roli při stabilizaci mají a budou mít mezinárodní jednotky. Včetně speciálních sil.

Autor: Jan Hamáček | sobota 3.5.2008 9:24 | karma článku: 13.62 | přečteno: 930x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Obžaloba Státu Izrael

Nejsou nakonec hlavními obětmi Státu Izrael především sami Židé? Proč si nimi Hospodin pořád tak pohrává, proč se pořád na ně hněvá?

25.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jan Hink

Strčte si svou lásku k cizincům někam, když nejste schopni tolerance k bližním

Nikoho jmenovitě touto výzvou neoslovuji, ale předpokládám, že se někdo potrefený ozve. Falešné konání dobra se liší od toho pravého v mnohém. Který druh dobra šíříte vy?

25.7.2017 v 10:17 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 199 | Diskuse

Josef Prouza

Kdo skutečně ovládá svět? Supertajná společnost HAT

Nikdy jste o ní neslyšeli? To je jen důkaz, že je opravdu dokonale utajena. HAT (Human Abetment Trust) si nedala za úkol nic menšího než řídit svět. Činí tak důsledně, neštítí se ani vražd, převratů, revolucí a válek.

25.7.2017 v 10:15 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 135 | Diskuse

Ivan Bednář

Izrael odstraní detektory kovů

Izraelská vláda se po zuřivých protestech Palestinců, které vyvrcholily přerušením vzájemných styků ze strany Mahmúda Abbáse, rozhodla, že od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě, odstraní sporné detektory kovu.

25.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 240 | Diskuse

Petr Skřivan

Soros - neziskovky - migrace

Položím jen dvě velice jednoduché otázky. Pokud mi nějaký zastánce migrace dokáže tyto otázky uspokojivě zodpovědět, tak uvěřím, že migrace není uměle vyvolaný proces. Proces jenž má oslabit Evropu.

25.7.2017 v 9:21 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 509 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1015
Poslanec Parlamentu ČR za ČSSD a předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Narodil jsem se 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi, jsem ženatý a s manželkou Kamilou máme syna Lukáše. Před zvolením do sněmovny jsem pracoval jako poradce předsedy vlády ČR a vedoucí zahraničního oddělení sociální demokracie. Více na http://www.hamacek.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.